Genel Bilgiler

Konya bölgesinde bulunan Sahib Ata Termal Otel' in tüm odalarında Lcd Tv , telefon, minibar, banyo, saç kurutma makinesi, klima ve kablosuz internet bulunmaktadır. Sahib Ata Termal Otel'in Konya Havaalanına 84 km, Konya Otogarına 65 km, Boz Tepe 46 km, Konya Atatürk Stadyumuna 69 km, Akşehir Otogarı 41 km mesafesi bulunmaktadır. Hamam, sauna, termal havuz, oyun salonu, tv odası, buhar odası gibi aktivitleri mevcuttur.

  • Bay Termal Bölümü; İki adet termal havuzdan oluşan Bay termal bölümü, Türk Hamamı ile desteklenmiştir. Türk Hamamında bulunan göbek taşı Termal su ile ısıtılmaktadır. Buhar odaları ve saunaları fiziki yapısı ile havuzlara yakın ve dinlence esnasında gürültüden uzak bir dizayna sahiptir.

  • Bayan Termal Bölümü; İki adet termal havuzdan oluşan Bayan termal bölümü, Türk Hamamı ile desteklenmiştir. Türk Hamamında bulunan göbek taşı Termal su ile ısıtılmaktadır. Buhar odaları ve saunaları fiziki yapısı ile havuzlara yakın ve dinlence esnasında gürültüden uzak bir dizayna sahiptir.

  • Bay ve Bayanlara özel hamamlara ek olarak ailelerin kullanımına tahsis edilen özel aile banyoları mevcut olup ücretli sunulmaktadır.

ILGIN KAPLICASININ ÜSTÜNLÜKLERİ

İlçede çıkan termal suyun sıcaklığı 38-43 derece arasındadır. Dünya üzerinde bu ısıda su çok nadir bulunmaktadır. Ilgın termal suyu bu özelliği ile dünyadaki üç kaplıca suyundan bir tanesidir. Avusturya’da Viyana yakınındaki  “Baden “ ve Almanya’da “Achen” kaplıcalarının kaynakları kükürtlü ve hidrojen ihtiva etmeleri bakımından Ilgın kaplıcasına benzemektedir. 38-43 derece vücut ısısına yakın bir sıcaklık olduğundan termal suyun kaynağından çıktığı gibi, içine soğuk su ilave edilip özelliğini bozmadan kullanmak mümkündür. Baden kaplıcalarının suyu 33-35 derecedir. Ilgın’ın Baden’e üstün tarafı suyunun banyoya uygun en yüksek sıcaklıkta olmasıdır. Baden’in suyu vücut ısısından biraz aşağıdadır.

Ilgın termal suyu çok eski tarihlerden beri bilinen bir şifa kaynağı olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. İlçede Hamamdağı eteklerinde çıkan termal su; berraklığı, kokusuz oluşu ve sıcaklık derecesi ile fark yaratmaktadır. Termal su kaynağından çıktığında 42 derece civarında olup uygulamalar sırasında 38 – 39 derecede sabitlenmektedir. Termal tedavide kullanılan suyun ısısı oldukça önemlidir. Birçok kaplıcada çıkan kaynak suyu yüksek derecelerde oldukları için kullanıma hazır hale gelebilmesi için ya dinlendirilerek ya da içine soğuk su ilave edilerek soğutulmaktadır. Her iki uygulamada da termal suyun tedavi edici özelliğe sahip mineralleri ya kaybolmakta ya da seyrelmekte ve suyun tedavi edici etkisi azalmaktadır. Bu bağlamda vücut ısısına yakın sıcaklıkta çıkan Ilgın termal suyu hem kullanım hem tedavi edici yönü açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca termal suyun kokusuz, berrak ve içilebilir oluşu çekiciliğini arttırmaktadır.